Rodiny na úteku


Odhalenie. Sieť dobrovoľníkov pomáha rodinám utiecť pred sociálnym úradom.

Exkluzívne pátranie  televízie Channel 4 News  malo za následok  bezprecedentné odhalenie tajnej siete, ktorá pomáha rodinám utiecť pred britským sociálnym systémom.

Rodiny, ktoré boli donútené k úteku pred sociálnymi úradmi hovoria, že tak museli spraviť, pretože by neboli spravodlivo vypočuté na britských rodinných súdoch. Tieto rodiny sa „strácajú“ v tajnej sieti, často prevádzkovanej online a podporovanej rodičmi, ktorí už o svoje deti prišli v sociálnom systéme.

Rozsah a prepracovanosť týchto sietí je mimoriadne sofistikovaná. Reportéri televízie Chanel 4 News sa dostali k informáciám o „bezpečných” domoch po celej Veľkej Británii, v ktorých sa rodičia schovávajú spolu so svojimi deťmi, kým nenastane ten správny čas na útek do zámoria. Do týchto úkrytov im pod rúškom noci cudzí ľudia nosia falošné rodné listy a kľúče od domov v zahraničí.

Nie je možné overiť, koľko takýchto rodín muselo utiecť pred sociálnym úradom, ale k reportérom sa dostala informácia od ženy, ktorá pôsobí v centre tejto siete, že v minulom roku došlo k 300 až 600 útekom.

Britské rodiny sa najviac skrývajú v Írskej republike, ale siete sa rozširujú po celej Európe. Stredomorie je ďalším cieľovým úkrytom pre rodiny s deťmi na úteku.

 Z britskej náhradnej rodiny do Cavan

Reportéri Chanel 4 News išli do Cavan, malého mestečka v Írskej republike, ktoré je jedným z centier pre tajnú sieť. Tam sa stretli s matkou, ktorá  im popísala starostlivo plánovanú operáciu krádeže jej štvorročného syna z pestúnskej starostlivosti vo Veľkej Británii.

Na kontakt so svojím synom, ktorý bol organizovaný sociálnym úradom, si zaobstarala auto, falošné doklady totožnosti a dokonca si nasadila parochňu.

„Vedela som, že ho musím odtiaľ  dostať a že sa musíme dostať  na loď hneď. Vedela som, že keď ma chytia, odsúdia ma za únos,” dodala.

Pôvodne súhlasila s „dobrovoľným” odovzdaním syna do dočasnej náhradnej starostlivosti pokiaľ sa nevylieči z psychického zrútenia. Keď po istom čase trvala na tom, že sa už cíti lepšie, sociálny úrad jej odmietol syna vrátiť. Tento fakt ju priviedol k rozhodnutiu, že nemá inú možnosť ako útek.

Útek sa im podaril. V Írsku sa obrátila na sociálny úrad v dobrej viere (podľa odporúčaní ľudí z tajnej siete), že bude spravodlivo vypočutá.

„Oni (írski sociálni pracovníci) nie sú idioti a pracujú absolútne odlišne než britské sociálne úrady,“ povedala, „syna zobrali na vypracovanie posudku a rozhodli v jeho najlepšom záujme”.

Pre túto ženu vypracovanie posudku znamenalo, že si syna mohla nechať. Potom, čo jej sieť pomohla, ona sama začala v sieti pomáhať. Takto sa sieť regeneruje a rozrastá.

‘Potrestaní za niečo, čo sme neurobili’

Ďalší rodičia, s ktorými reportéri z Chanel 4 News hovorili, neboli síce obvinení zo sexuálneho alebo fyzického týrania, ale boli obvinení z emocionálneho zneužívania a z možného emocionálneho zneužívania, ktorého by sa na svojich deťoch mohli dopustiť v  budúcnosti (!).

„Pred týmto obvinením by sme sa sami neobhájili,” povedali.

Počas nášho pátrania sme stretli britský pár, Julie a Andy (ich mená nie sú skutočné), ktorý sa skrýva v juhoeurópskych krajinách. Sieť im pomohla utiecť z Veľkej Británie na začiatku tohto roka, keď zistili, že je žena tehotná. Oni sú teraz ‘párom v úkryte’.

Rovnako ako u mnohých iných rodičov, ktorých sme stretli, ich argumentom bolo, že nemali právo na spravodlivý proces. Britský systém vie až príliš rýchlo odobrať rodičom ich deti. Im bolo dieťa odobrané hneď pri narodení, pretože matka trpela prenatálnou depresiou počas tehotenstva a otca úrady vyhodnotili ako predstavu ‘rizika možného budúceho citové zanedbávania dieťaťa’.

Podľa týchto rodičov sociálny úrad „len stlačil tlačidlo na nukleárnej bombe”. Čo sa týka  ich dcéry, ktorá je v náhradnej starostlivosti, pre Channel 4 News povedali: „Nikdy sme jej neublížili a boli sme potrestaní za niečo, čo sme nikdy neurobili.“

Sociálne úrady v niektorých prípadoch trvajú na tom, že rodičia môžu byť obvinení z niečoho, proti čomu nie je možné sa brániť. Julie a Andy: „Sme si vedomí toho, že ochrana detí systémom je dôležitá, ale v Británii môžete byť odsúdení za potenciálne zanedbávanie dieťa.” 

Teraz sú na úteku. „Ak raz prehráte, už nikdy nebudete mať inú možnosť. Po tom, čo sme stratili naše prvé dieťa, stratili sme aj akúkoľvek dôveru v celý systém.” 

Sociálny úrad verzus rodičia

Reportéri Channel 4 News objavili „neobvyklého” človeka na „neobvyklom” mieste, ktorý je ústrednou postavou v týchto sieťach. Vzal na seba úlohu pomáhať pri úteku mnohým z týchto rodín. Býva v Monaku. Pán Ian Josephs, osemdesiatročný britský podnikateľ, hovorí bez obalu: „Je to vojna medzi rodičmi, ktorým boli deti odobrané, a sociálnymi pracovníkmi, ktorí im deti odoberajú.“

Po prvýkrát videl nespravodlivosť na rodinných súdnych konaniach pred 30 rokmi. Teraz pomáha každý rok stovkám rodín. Rodinám, ktoré bojujú so systémom o svoje deti. „Prakticky mám dva alebo tri nové prípady každý deň,” hovorí. Ak si to vynásobíte 365 dňami, dostanete celkom slušné číslo.

V skutočnosti pán Josephs neposkytuje len poradenstvo rodinám: „Ja nie som bohatý ako Bill Gates, ale môžem si dovoliť zaplatiť  tehotným ženám únik z krajiny.”

Je motivovaný neotrasiteľným presvedčením, že britský systém a rodinné súdy majú zlý prístup k rodinám a že iné krajiny pristupujú k problematike citového zanedbávania detí úplne odlišným spôsobom.

„Ak by ste videli ženy, ktoré som videl ja, ženy, ktorým boli ich deti vytrhnuté z ich náručia skutočne bezcitnými sociálnymi pracovníkmi, ktorí ukázali, že nemajú žiadny súcit, zľutovanie a žiadne slová útechy, potom by ste pochopili, že s tým niekto musí niečo spraviť”.

“Prečo sa to deje  v Anglicku, a nie vo Francúzsku alebo v Monaku, kde žijem, alebo v Španielsku, Taliansku? Je to britský fenomén.”

Kto pomáha sieti?

Pán Josephs a ostatní dobrovoľníci v sieti hovoria, že predtým než komukoľvek pomôžu, zozbierajú si o ňom čo najviac možných informácií. Ale koľko informácií môžu naozaj vedieť o rodičoch a ich deťoch, ktorým pomáhajú utiecť z Veľkej Británie pred chápadlami systému, ktorý sa volá ochrana detí?

To kladie zásadné otázky o tom, kto sú v skutočnosti títo ľudia, pomáhajúci tajnej sieti a či v skutočnosti nie sú niektoré deti v ďalšom nebezpečenstve. Profesorka Corinne May-Chahal z Vysokej školy sociálnej práce: „Ja jasne hovorím, že so systémom sa deje niečo veľmi zlé. V prípade, ak je jedinou možnosťou pre ľudí utiecť pred naším sociálnym systémom z krajiny, potom je potrebné tento systém prehodnotiť,” povedala pre Channel 4 News.

Dodáva, že potenciálne riziko pre niektoré zo zúčastnených detí je vážny problém: „Na úteku s rodičmi sú pravdepodobne niektoré veľmi zraniteľné deti a ako môžeme vedieť, že sa im dostáva tej správnej pomoci? Je to naozaj veľmi znepokojujúce. Ak to, čo sa deje v rámci systému je donútenie alebo motivovanie rodiča k úteku, potom môžme  pokojne povedať, že deti sú vystavované ešte väčšiemu nebezpečenstvu.”

Tieto fakty poukazujú na širší problém v systéme, ktorý má chrániť deti. „Všetci vieme, že systém sa musí zmeniť – a nie sú to len sociálni pracovníci, ktorých prístup k rodinám je potrebné zlepšiť – to je ten kľúč, sociálna práca musí pracovať v rámci systému a  systém je to, čo sa musí zmeniť, nielen ľudia, ktorí ten systém reprezentujú”.

(ds)

Prosím podporte náš web akoukoľvek finančnou čiastkou. Na tejto stránke pracujú dobrovoľníci a všetky vyzbierané peniaze budú použité výlučne na technické zabezpečenie webu venovaného rodinám a deťom uviaznutým v britskom sociálnom systéme. Ďakujeme !

4 komentáre pri “Rodiny na úteku

  1. Anglicky socialny system = MONSTRUM, OBLUDA, ktora sa asi aj statu “vymkla” z kontroly. !!! Ale ak sa tento LOV NA DETI deje z POZEHNANIM STATU… o to horsie ! Ten DAMOKLOV MEC nad rodicmi, ktori su potencialne hned neschopni sa o svoje deti postarat… Kto im dava takuto PRAVOMOC … ???

  2. Spätné upozornenie: Мати, яка викрала свого сина в британських соцслужб, змушена переховуватись в Ірландії — Новини Візантійського Вселенського (Католицьк

  3. Spätné upozornenie: Британських батьків звинуватили у емоційному надуживанні, яке вони могли б завдати своїм дітям в майбутньому — Новини Візантійського В

  4. Spätné upozornenie: Nie je to výmysel - Blog | Mária Künzl | Moja Komunita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.