Desaťročné dievča odobrané pre nadváhu !

„POVEDALI NÁM, ŽE NAŠA VNUČKA JE TUČNÁ… A POTOM NÁM JU ZOBRALI“

 

V Británii už odoberajú deti aj pre nadváhu. Britský sociálny systém sa nezastaví pred ničím a legálne únosy podporované vládou naďalej pokračujú.

Starí rodičia desaťročného dievčatka nám povedali, ako im sociálni pracovníci odobrali vnučku kvôli jej nadváhe. Takisto boli obvinení z „prejedania sa“ ich vnučky nekvalitnými potravinami, čo malo za následok jej priberanie na váhe, ktoré dosiahlo hmotnosť63 kg. Sociálni pracovníci odobrali toto dievča spolu s jej sedemročným bratom priamo zo školy v čase, keď ich starí rodičia boli na stretnutí so sociálnymi pracovníkmi na miestom úrade. Na tomto stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v Britskom Renfreshire, pracovníci miestneho úradu rozhodli, že obe deti musia byť starým rodičom odobrané a umiestnené do náhradnej starostlivosti.

Starí rodičia, šokovaní neľudským rozhodnutím sociálnych pracovníkov uviedli, že v priebehu posledných rokov tvrdo bojovali za diagnostikovanie ich vnučky „poruchou príjmu potravy“. Aby aspoň trochu kontrolovali jej záchvaty prejedania sa, dali na kuchynské dvere namontovať zámok.

Dievča bolo nakoniec umiestnené do náhradnej rodiny a jej brat, ktorý má problémy so správaním, bol umiestnený do špecializovaného zariadenia pre maloletých.

Desaťročné dievča napísalo do listu adresovaného sociálnemu úradu pred tým, než rozhodol o jej osude, toto: „Môj brat je nezbedník, ale myslím si, že moji starí rodičia si s ním vedia veľmi dobre poradiť. Prosím, neberte nás preč.“

Starí rodičia sa o obe deti starali od doby, keď ich matka začala byť nespôsobilá starostlivosti o ne v dôsledku závislosti na drogách. Stará matka (50) povedala: „Bol to pre nás absolútny šok. Sociálni pracovníci nám oznámili, že sa o deti dostatočne nestaráme a že im klameme o tom, čo im dávame jesť. Naša vnučka klamala v škole, že si zabudla peniaze, aby mohla dostať dva obedy. Pod jej posteľou sme nachádzali prázdne plechovky od hrášku. Kradla peniaze, aby si mohla kupovať jedlo. Ona je hladná neustále. Ale sociálni pracovníci nám oznámili, že jej prejedanie a naša neschopnosť kontrolovať jej nadváhu je ´istou formou´ (!) zneužívania. A na základe ´istej formy zneužívania´, ktorú ani oni nevedeli pomenovať, nám odobrali deti.“

Starým rodičom sa napokon podarilo dosiahnuť, že obvodný lekár odporučil, aby ich vnučka navštevovala skupinový program kontroly hmotnosti v detskej nemocnici v panstve Yorkhill. Jej prvé sedenie bolo minulý týždeň, len pár hodín predtým, než bola odobraná starým rodičom. Stará matka dodala: „Celé roky sme tvrdili, že naša vnučka trpí poruchou stravovania a snažili sme sa jej pomôcť. Bolo nám odporučené, aby sme s ňou navštevovali program pre deti vo veku od 6 do 12 rokov, ktoré trpia obezitou. Hneď ako program úspešne absolvovala, okamžite stratenú nadváhu nabrala späť. Zakázali sme jej jesť sladkosti. Požiadali sme ľudí, ktorí pracujú v našom lokálnom obchode a v McDonalde, aby ju neobsluhovali.“

Miestny úrad im dal 21 dní na odvolanie. Starý otec detí sa vyjadril: „Chceme naše deti späť a budeme o ne bojovať až do konca.“ V posudku, vypracovanom sociálnymi pracovníkmi, sa okrem iného uvádza aj toto: Starí rodičia nie sú schopní kontrolovať nadváhu tohto dieťaťa a ani jeho fyzické zdravie.

Starý otec dodal: „Naše vnúčatá žili na mnohých miestach a nemali nijaké stabilné zázemie, až pokiaľ sme ich nedostali do starostlivosti my. Náš vnuk trpí aspergerovým syndrómom, ale miestny úrad usúdil, že za jeho problémy so správaním sme zodpovední my.“

Dvadsaťdeväťročná matka oboch detí priznala svoje problémy s drogami, ale želá si, aby deti ostali u starých rodičov.

 

Zdroj: Lynn McPherson, The Sunday Mail

Preklad: (ds)

 

Prosím podporte náš web akoukoľvek finančnou čiastkou. Na tejto stránke pracujú dobrovoľníci a všetky vyzbierané peniaze budú použité výlučne na technické zabezpečenie webu venovaného rodinám a deťom uviaznutým v britskom sociálnom systéme. Ďakujeme !